Strona poświęcona projektowi automatycznego drona długodystansowego z czujnikami jakości powietrza w ramach
Olimpiady Innowacji Technicznych I Wynalazczości.
Polska od wielu lat boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza.
Sytuacja jest bardzo poważna i pogarsza się z roku na rok. Szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze, których odporność jest słaba i nie broni się przed szkodliwymi substancjami.
Możecie w każdej chwili może wejść na stronę z zobaczyć jaki panuje stopień zanieczyszczenia w Twojej okolicy.
Nasz dron jest wyposażony w czujniki PM2,5 oraz PM10, czujniki temperatury, czujniki ciśnienia atmosferycznego oraz wysokości nad poziomem morza.
CZUJNIK PM10 NORMA 50µg/m3
Wskazuje mieszaniny zawieszone
w powietrzu, są to cząsteczki o średnicy nie większej niż 10µm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny z furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest między innymi z procesami spalania paliw stałych z ciekłych.
CZUJNIK PM 2,5 NORMA 25µg/m3
Mierzy aerozole atmosferyczne o średnicy nie większej niż 2,5 μm (mikrometra),
który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego z krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.